Geri Dönüşüm Kahramanları

| | No Comments


      
Pan Biyoteknoloji ve Bilim Kutusu iş birliği ile düzenlenen Tohumlu Kağıt Atölyesi etkinliğimizi geride bıraktık. Düzenlediğimiz bu ilk atölyemizde amacımız evde kullanmış olduğumuz kağıtları yeniden kullanılabilir hale getirip, onlara tohumlar ekip sevdiklerimize hediye etmekti.

Önce “Geri Dönüşümün Önemi” adlı sunumumuz ile Özlem Gönülkırmaz Çançalar liderliğinde dünya üzerindeki atıkların küçük dokunuşlarla nasıl geri kazanılabildiğini, karbon ayakizinin ne demek olduğunu ve farkında olmadan sebep olduğumuz bazı olumsuz etkilerin farkındalığını arttırmayı anlattık ve irdeledik. Öncelikle sorduğumuz soru şu:

Doğaya bize yardım edebilmesi için yardım edebilir miyim?

Cevap tabii ki evet. Çevremizin farkında olmamızla başlıyor bu. Gezegenimizin nasıl işlediğini öğrenmek, ona zarar vermeden üzerinde yaşamayı öğrenmek, onu kendimiz için, çocuklarımız için, torunlarımız için ve diğer tüm canlılar için muhteşem bir yer olarak bırakabilmek edinmemiz gereken davranış biçimlerimiz.

Çocuklarımıza öğretebileceğimiz en önemli şeylerden biri aslında şu: Geri dönüştürebileceğiniz her şeyi geri dönüştürün!

Kağıt mı plastik mi?

Geri kazanılan her kağıt biraz daha ağaç kurtarır. Evet belki kağıt yapımı için ağaçlar kesiliyor ve su harcanıyor fakat kullandığımız kağtları geri kazanmak yeni ağaçların kesilmesini ve daha fazla suyun harcanmasını da önlüyor. Öte yandan plastik ise tam bir felaket! Plastik, doğanın dengesini alt üst eden bir tehlikedir. Okyanus ve denizlerde yaşayan pek çok canlının hayatını tehlikeye atar ve onların ekosistemini bozar. Plastik, doğanın yabancısı olduğu bir materyaldir ve ne yazık ki yüzlerce yıl doğada bozunmadan kalabilir.

Etkinlikte tam olarak neler yaptık?

Sunum ile başlayan etkinliğimiz 2 oturumdan oluşan tohumlu kağıt yapımı ile devam etti. Önce kullanılmış kağıtlardan kağıt hamuru yaptık ve ardından onlara bir sürü şekil verdik. Kurumalarını beklerken de biraz board game oynadık. Her atölyemizde sizleri farklı board game’lerin bekleyeceği haberini de vermek isterim. Board game oynamak çocuklarımızı daha sosyal bireyler yapar. Farklı kategorilerde oynanan bu oyunlardan, koordinasyon, el çabukluğu, mantık ve hafıza testleri ile dolu olan bir oyun seçtik ve bu etkinlikte onu oynadık. Bir sonraki etkinlikte ise tamamen sosyal bir oyun seçerek, ekip olabilmeyi, birlikte hareket edebilmeyi, organize olmayı öğrenebilecekleri başka bir serüven bizi bekleyecek.
Bunların dışında, etkinlikte bir de sürpriz Bilim Kutusu deneyi yaptık ve DNA’larımızı gözlemlenebilir hale getirip inceledik. Bilimsel bir deney yapmanın verdiği heyecan ile birlikte birbirimize DNA’larımızı gösterdik.

22 Ekim Pazar günü TOBB-ETÜ Garaj’da yaptığımız etkinlikte bu geri dönüşümün bir parçası olduk ve geri dönüşümü hep birlikte deneyimledik. Doğaya zarar veren bireyler olmak yerine bu pazar günü doğaya belki de bir kaç tane ağaç kazandırdık. Bundan daha da önemli olan şey ise geleceğimiz olan çocuklara bir nebze olsun bilinç ve farkındalık aşılayabilmiş olma düşüncesi. Belki attığımız adımlar çok küçük ama topluma kazandırılan her bilinçli birey toplumları şekillendiren birer mihenk taşı.

Tüm bunlar çok uzağınızda değil. Ankara’da sıradan bir pazar günü geçirmek istemeyen, çocuğu yeni şeyler öğrenip bilinçli bir birey olabilsin isteyen her anne için oldukça yakında.
Gelin siz de bize katılın ve geri dönüşüme destek olun, onu çocuklarınıza öğretin! Bakın neler değişebiliyor, inceleyelim:

Geri dönüştürülebilecek bazı materyaller:
Mısır gevreği kutuları, diğer kutular ve kağıtlar:
Geri dönüştürülmüş kağıtlardan üretilen 1 ton yeni kağıt 17 tane ağacı kurtarabilir ve ağaçlardan kağıt üretirken kullanılan suyu %50 azaltır!
Teneke Kutular:
Eğer tüm teneke kutusu atıklarımızı 1 yıl boyunca geri dönüştürebilseydik Amerika’nın başkenti Washington tam 3 yıl 7 ay boyunca aydınlanabilecek enerjiyi kazanırdı.
1 yıl boyunca geri dönüştürülecek alüminyum miktarı bir uçak filosunu 6 ayda bir yenilemeye yetecek kadardır!
Şişe ve Cam Atıklar:
1 şişe camı geri dönüştürerek kazanılan enerji ile 100 watt’lık ampül 4 saat yanabilir ya da bir bilgisayar 30 dakika çalışabilir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *